130 godina uspešnog školovanja kadrova u šumarstvu
ŠUMARSKI TEHNIČAR → IV stepen

Šumarski tehničar ima najprostraniju kancelariju, a to je šuma! On vodi računa o njoj, neguje je, štiti je i pravilno koristi. Kroz školu uče kako se pošumljava, određuje zapremina drveta, kako se koriste različite mašine, alati i uređaji. Šumarski tehničari podižu nove i poboljšavaju stanje postojećih šuma. Ostale šumske proizvode (lekovito bilje, gljive, plodove šumskog voća, divljači i dr.) koriste u kontrolisanim količinama kako bi ostali i budućim generacijama.

U okviru škole su zastupljene i ostale brojne vannastavne aktivnosti koje se sprovode kroz sledeće sekcija:

  • planinarska
  • streljačko-streličarska
  • lovačko-ribolovačka
TEHNIČAR ZA PEJZAŽNU ARHITEKTURU → IV stepen

Na ovom smeru učenici stiču znanje o tome kako da osmisle, urede, neguju i vole zelene površine koje nas okružuju. Potpuno se osposobljavaju za samostalnu proizvodnju žbunastih, drvenastih i cvetnih vrsta. Neguje se osećaj za lepo, a on se usavršava kroz izradu cvetnih aranžmana.

Da su veštine i znanja koja se stiču na ovom smeru izuzetno kvalitetna i primenjiva potvrđuju i osvojena prva mesta naših učenika u svim disciplinama na Republičkim takmičenjima iz oblasti pejzažne arhitekture.
TEHNIČAR ZA LOVSTVO I RIBARSTVO → IV stepen

Tehničar za lovstvo i ribarstvo se brine o stanovnicima polja, šuma i reka kroz odgovarajuće mere na zaštiti, gajenju, korišćenju i proizvodnji divljači i riba.

Tekom školovanja učenik se osposobljava za veštine koje će mu omogućiti kvalitetnije obavljanje poslova i to: plivanje, skijanje, planinarenje, streljaštvo i veslanje.

Praktična nastava iz ovih oblasti se izvodi u lovištima i na rekama širom zemlje. Tehničar se takođe obučava za rukovanje lovačkim oružjem i priborom za ribolov.
ŠUMAR → III stepen

Na ovom smeru naši učenici se osposobljavaju za obavljanje poslova i radnih zadataka u području rada šumarstva:

  • podizanje i negovanje šuma (rasadnička proizvodnja, pošumljavanje, negovanje novopodignutih zasada)
  • zaštita i čuvanje šuma (zaštita od biljnih bolesti,štetočina i požara)
  • seča, izrada i transport drvnih sortimenata (rad sa mehanizovanim uređajima na poslovima seče i transporta drvnih i nedrvnih proizvoda)
  • proizvodnja i gajanje divljači (rad u fazanerijama, i uzgajalištima divljači)
RASADNIČAR → III stepen

Rasadničar je trogodišnji obrazovni profil, koji se oslanja na sve botaničke poslove vezane za uredjenje i ulepšavanje zelenih prostora. Učenici se na ovom smeru obučavaju za proizvodnju ukrasnog drveća i žbunja, kao i cveća. Razvijaju svest i produbljuju znanja o značaju zelenih površina i važnosti zaštite i očuvanja prirode.

Radno mesto rasadničar može pronaći u komunalnim preduzećima, rasadnicima, staklarama, nacionalnim parkovima, ili osnovati samostalnu delatnost. Nakon završenog trogodišnjeg školovanja moguće je sticanje dodatnog obrazovanja.
OPERATER ZA IZRADU NAMEŠTAJA → III stepen

Ovaj obrazovni profil usmeren je na obrazovanje kadrova potrebnih u privrednom sektoru. U toku trogodišnjeg školovanja Operater za izradu nameštaja stiče potrebna znanja iz:

  • izrade nameštaja
  • stolarskih veština
  • tapetarskih veština
  • površinske obrade i lakiranja drveta

Potreba za ovim profilima nastala je usled nedostatka kadrova u kompanijama za proizvodnju nameštaja. U planu je zapošljavanje 200 radnika u periodu od narednih 3 do 5 godina. Učenici u prvom razredu realizuju praktičnu nastavu u kompanijama dva dana nedeljno, a u drugom i trećem razredu tri dana nedeljno.
U prva tri razreda učenici stiču znanje i veštinu za izradu nameštaja, a u trećem razredu se opredeljuju za jednu od tri tehnologije:


  • Stolar
  • Tapetar
  • Lakirer