130 godina uspešnog školovanja kadrova u šumarstvu
22 - 23. april 2023. godine
Poseta srednjoj stručnoj šumarskoj školi "Bedő Albert Erdészeti" u Južnoj Mađarskoj →

Direktor Šumarske škole Kraljevo Zoran Nikolić sa trojicom nastavnika realizovao je posetu šumarskoj školi u mestu Ašothalom u Južnoj Mađarskoj 22. i 23. 04. ove godine. Poseta je ostvarena na poziv direktorke mađarske škole, gde se održavalo kvalifikaciono regionalno takmičenje proizvodnih radnika u šumarstvu, čiji je pokrovitelj nemački renomirani proizvođač motornih testera "STIHL". Ovo takmičenje se izvodi po propozicijama koje su osmislili stručnjaci firme "STIHL" i veoma je atraktivno i dinamično. Kvalifikacije se održavaju u pet mađarskih regiona a pobedničke ekipe se takmiče na Republičkom takmičenju Mađarske. Svaka takmičarska ekipa ima četiri takmičara a takmičenje se izvodi na takmičarskom poligonu gde istovremeno startuju po tri ekipe.

Zadatak je simulirano obaranje stabla, nakon toga sledi kresanje grana, razmeravanje okresanog debla, presecanje na metarske oblice, njihovo cepanje te prenošenje cepanica i pravilno slaganje u složaj na obeleženu liniju. Meri se vreme rada i preciznost urađenih radnih operacija. Nakon završetka ovog takmičenja demostrirano je veoma atraktivno takmičenje u tzv. "TimberSTIHL" disciplini koja se izvodi na specifičnom poligonu a presesanje drveta se izvodi specijalnom sekirom na visini od 3 metra do koje se stiže posebnim zasecanjem debla i korišćenjem dasaka, zatim presesanjem debla na visini panja i presecanje debla na kome sekač stoji i seče deblo između nogu. U sklopu takmičenja umetničko rezbarenje drveta motornom testerom demostrirao je mađarski umetnik koji se školovao u Subotici i koji nas je upoznao sa načinom svoga rada. Posle takmičenja smo obišli školske objekte i školski muzej, jer je ovo najstarija šumarska škola u Mađarskoj koja je osnovana 1885. godine pa su na proslavi stogodišnjice škole osnovali muzej šumarstva u školi. Muzej je veoma vredan i bogat starim eksponatima, učilim,a šumarskim alatima i drugom opremom velikim brojem dermopreparata, knjiga...

U sklopu ove posete obišli smo školske šume koje zauzimaju 556 hektara gde su nam predstavili metodiku gazdovanja i probleme kojima se susreću u tim poslovima. Tokom drugog dana posete obišli smo prirodni močvarni rezervat u Morathalomu i grad Segedin gde su nas upoznali sa kulturno-istorijskim bogatstvom toga grada. Ovom prilikom zahvaljujemo domaćinima na izuzetnoj srdačnosti i trudu koji su uložili da se što bolje upoznamao sa svim sadržajima kojima raspolažu i da nam bude što prijatnije tokom posete.
Izvor: Mladen Vukimirović, profesor
Galerija → 15 fotografija
Nazad